Túrós zabos pizza – egészséges, laktató, és isteni finom!
Amikor először halljuk azt a szót, hogy túrós zabos pizza, könnyen felszaladhat a szemöldökünk. Túró? Zabbal? Pizzában? Pedig higgyük el, ez az egyik legjobb dolog, amit elkészíthetünk, ha valami finomat, gyorsat és még viszonylag egészségeset szeretnénk az asztalra tenni.
Ez a recept tökéletes választás vacsorára, egy hétvégi brunchra vagy akár vendégváró falatnak is. A zab és a túró párosa nemcsak ízletes, de jól laktat, és az sem utolsó szempont, hogy szinte mindig van otthon hozzá minden alapanyag.
Ebben a bejegyzésben lépésről lépésre mutatjuk be, hogyan készül a túrós zabos pizza. Egyszerű, házias, mégis egyedi.
Miért épp zabos-túrós pizza?
Először is, a zab egy igazi szupersztár az alapanyagok között. Tele van rosttal, lassan felszívódó szénhidrátokkal, így sokáig eltelít. Ráadásul könnyen emészthető és jótékony hatással van az emésztésünkre.
A túró pedig egy igazi fehérjebomba, és remekül harmonizál a zab enyhén diós ízével. Az együtt kapott tészta puha, de mégis rugalmas, és meglepően jól bírja a sütést.
Plusz pont: nincs benne sem fehérliszt, sem élesztő. Gyors, egyszerű és egészséges alternatíva a hagyományos pizzatésztára.
Hozzávalók egy 30 cm átmérőjű pizzához
A tésztához:
- 150 g zabpehely (apró szemű)
- 150 g zsírszegény túró
- 1 tojás
- 1 evőkanál natúr joghurt
- 1 teáskanál sütőpor
- só, bors ízlés szerint
A feltéthez (szabadon variálható, de mutatunk egy finom verziót):
- 3 evőkanál tejföl vagy natúr joghurt (alapként)
- 1 gerezd fokhagyma (reszelve)
- 1 közepes paradicsom karikára vágva
- 1/2 lilahagyma vékony szeletekre vágva
- 50 g reszelt sajt (trappista, mozzarella, cheddar – ami van otthon)
- néhány levél friss bazsalikom vagy petrezselyem (opcionális)
Lépésről lépésre: így készül a túrós zabos pizza
1. A zab előkészítése
Először is, fogjunk egy aprítót vagy késes robotgépet, és daráljuk le a zabpelyhet lisztes állagúra. Ez lesz a tésztánk alapja. Ha nincs darálónk, az apró szemű zab is használható úgy, ahogy van, csak egy kicsit rusztikusabb lesz a végeredmény.
2. A tészta összeállítása
Egy nagyobb tálban keverjük össze a túrót, a tojást, a joghurtot és a sütőport. Sózzuk, borsozzuk, majd adjuk hozzá a ledarált zabot. Először egy kanállal keverjük, majd kézzel gyúrjuk át a masszát.
A tészta nem lesz olyan rugalmas, mint a klasszikus pizzatészta, inkább kicsit morzsálódós, de ne aggódjunk – a sütésnél szépen össze fog állni.
3. Tésztaformázás
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra (alsó-felső sütés).
Béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral, majd a tésztát kézzel vagy egy kanál hátuljával formázzuk kör alakú pizzává. Nem kell sodrófa! Körülbelül fél centi vastag legyen, és törekedjünk az egyenletes vastagságra.
Tegyük be a sütőbe, és süssük elő a tésztát 10-12 percig, amíg egy kicsit megszilárdul és picit aranybarna lesz a széle.
4. A feltétek ráhelyezése
Közben elkészítjük az alapot: a tejfölt vagy a joghurtot keverjük össze a reszelt fokhagymával és egy csipet sóval.
Amikor a tésztát kivettük, kenjük meg ezzel a fokhagymás szósszal. Jöhetnek rá a paradicsomszeletek, a lilahagyma, és szórjuk meg reszelt sajttal. Ha szeretnénk, dúsíthatjuk egy kis sonkával, olívabogyóval, kukoricával, vagy akár spenóttal is – amit otthon találunk, azzal kísérletezhetünk bátran.
5. Sütés
Tegyük vissza a sütőbe még 10-15 percre, amíg a sajt szépen ráolvad, és a széle aranybarnára pirul. Figyeljük a végeredményt, mert minden sütő picit más!
Tálalás és tippek
A túrós zabos pizza frissen az igazi. Kivétel után várjunk 5 percet, hogy egy picit hűljön és könnyebben szeletelhető legyen. Tálalhatjuk friss zöldsalátával, tejfölös mártogatóval vagy akár egy kis csípős szósszal is.
Ha maradna belőle (bár nem valószínű!), hűtőben tárolva másnap is finom, csak melegítsük vissza sütőben vagy serpenyőben.
Extra tipp: variációk
Ez a recept egy igazi alapmodell, amit kedvünk szerint továbbfejleszthetünk:
- Édes verzió: a sós hozzávalók helyett keverjünk a tésztába egy kis mézet, fahéjat, és vaníliát, a feltét pedig lehet túró+gyümölcs+kevés eritrit vagy méz. Egyfajta túrós pite hangulatot kapunk.
- Fűszeres változat: tegyünk a tésztába egy kis oregánót, bazsalikomot vagy fokhagymaport – még ízesebb lesz!
- Vegán opció: használjunk növényi túró alternatívát és lenmagtojást (1 evőkanál darált lenmag + 3 evőkanál víz = 1 tojás).
Miért szeretjük?
Mert gyors.
Mert nem kell dagasztani.
Mert nem kell hozzá kelesztés.
Mert egészséges, tápláló, és mégis pizza!
A legjobb benne az, hogy semmilyen különleges hozzávalót nem igényel. Tökéletes példája annak, hogy a hétköznapi alapanyagokból is készülhet izgalmas, finom és laktató étel.
Összességében
Próbáljátok ki, nem fogjátok megbánni!
Nálunk ez a recept rendszeresen előkerül, főleg akkor, amikor gyors, de nem unalmas vacsorára vágyunk. És mivel annyiféleképpen variálható, biztos, hogy nem fogjuk megunni.
Ha elkészítitek, örömmel vesszük, ha megosztjátok velünk a tapasztalataitokat, vagy épp a saját egyedi feltétkombinációtokat!
Jó étvágyat kívánok!
Kíváncsi vagyok, hogyan sikerült, szóval írd meg nekem kommentben!
Nagyon köszönöm, hogy itt voltál! Ha tetszett a recept, oszd meg bátran a barátaiddal is!
Ha még szívesen maradnál, nézz meg néhány korábbi cikkünket is — biztos találsz valami érdekeset:
Házilag is tökéletes: Vastag tésztás pizza recept, amitől eláll a lélegzeted!
Így süss mirelit pizzát, mintha egyenesen Olaszországból érkezett volna!
Pizzaliszt házilag: A titkos recept, amitől a házi pizzád jobb lesz, mint az olaszoké!
Be the first to comment on "Egészséges, laktató, isteni – ilyen a túrós zabos pizza"